Jak nie zamulić piłkarza…czyli, generowanie siły w jak najkrótszym czasie.
Jednym z kluczowych aspektów w motorycznym jest zdolność do generowania siły w jak najkrótszym czasie. Znaczenie tej kompetencji można zaobserwować podczas różnych czynności ruchowych, jakie zachodzą podczas rywalizacji sportowej, takie jak przyspieszenie, prędkość maksymalna, skoki czy zmiana kierunku biegu. Stopniowe i systematyczne włączenie treningu mocy do planu treningowego młodych sportowców, z naciskiem na jakość wykonywanych ćwiczeń, jest kluczem do osiągnięcia maksymalnego potencjału fizycznego.
Zdolność do wygenerowania dużej siły w jak najkrótszym czasie jest jedną z cech, które kształtują trenerzy przygotowania motorycznego. Oznacza to, że podstawą jest poziom siły, który umożliwia nałożenie prędkości na ruchy. Warto pamiętać, że trening siłowy ma priorytet w treningu mocy i ma bezpośredni wpływ na rozwijanie szybkości. Przyspieszenie na pierwszych metrach zależy od mocy w dolnych partiach ciała. Do tego aspektu dokładamy stabilizację w części centralnej i możemy mówić o realnym budowaniu mocy.
Z fizjologicznego punktu widzenia, ilość generowanej mocy przez naszych podopiecznych zależy od masy ciała, rodzaju mięśni, sztywności ścięgien oraz reakcji układu nerwowego. Większość spośród trenerów motoryki skupia się na aspekcie mięśniowym, zapominając o pracy nad sztywnością ścięgnien. Wyjaśnienie jak pracować nad sztywnością ścięgnien i dlaczego jest to ważne możecie zobaczyć tutaj: https://youtube.com/shorts/ZvDwANJesFQ?si=4cjx-j0VdfuNbV9L.
W treningu mocy można wyróżnić cztery najpopularniejsze metody:
Trening oporowy
Trening plyometryczny
Trening balistyczny z wykorzystaniem piłek lekarskich
Biegi z dodatkowym oporem
W pracy z młodzieżą warto jest zacząć od zbudowania sztywności ścięgien poprzez utrzymywanie równowagi na jednej nodze, zarówno w zgięciu podeszwowym jak i w pozycji neutralnej. Następnie, lub jednocześnie wprowadzamy trening plyometryczny, bazujący na cyklu rozciągnięcie-skurcz (stretch – shortening cycle). Bardzo ważnym jest, aby trenerzy zajmujący się motoryką młodych zawodników nie zaniedbywali tej periodyzacji. W kolejnym artykule omówimy objaw Trendelenburga, jako element, który musimy sprawdzić i ewentualnie zniwelować na samym początku pracy nad plyometrią. Szczegóły dotyczące treningu przygotowania motorycznego dobrze opisuje YouTube’owy kanał Triformance: https://www.youtube.com/watch?v=8xQPtOK83SY oraz instagramowe konto Michała Bajora: https://linktr.ee/michalbajor.
Dużo szczegółów dotyczących pracy nad motoryką u postaw i przyczynami problemów współczesnej młodzieży przeczytacie w poniższym artykule Studia Perfecto Movement: https://motorykanawoli.pl/jak-uchronic-dzieci-przed-skutkami-dzisiejszego-trybu-zycia/.