Czy zwinność jest pojęciem tożsamym z szybkością?

Zwinność: Kluczowa Zdolność Dla Piłkarzy

W procesie treningowym, który jest długofalowy i zaplanowany, nie można zaniedbywać rozwoju żadnej zdolności motorycznej. Zwinność stanowi kluczową cechę dla piłkarzy oraz zawodników innych gier zespołowych, choć często jest pomijana lub źle prowadzona przez trenerów. Czym się różni od szybkości?

Definicja Zwinności i Jej Komponenty

Poniekąd zwinność na szybkości bazuje. Skraca jednak czas trwania biegu jednostajnego i odnosi się do płynnego przyspieszania, wyhamowania oraz zmiany kierunku ruchu, różnicując schematy ruchowe. Składa się ona z częstotliwości pracy nóg, szybkości reakcji oraz szybkości ruchów prostych, a także gibkości. Przykładem zawodnika zwinnego jest pewien argentyński piłkarz. Często mówi się, że nigdy nie był jednym z najszybszych w swojej druużynie. Nie było tak ani w Barcelonie, ani w reprezentacji Argentyny, ani też w PSG. W każdej z tych trzech ekip był jednak najszybciej hamującym. Potrafił w bardzo krótkim czasie zatrzymać się i poruszać się winnym kierunku. Jest to cecha w dużej mierze wrodzona, w pewnym stopniu możemy ją wytrenować. Wspomnianemu Argentyńczykowi, zwinność pozwoliła zdobyć siedem złotych piłek.

Zasady Metodyczne Kształtowania Zwinności

Zwinność można kształtować
Zwinność można kształtować od najmłodszych lat
  • Ćwiczenia zwinnościowe powinny być wykonywane z submaksymalną lub maksymalną intensywnością.
  • Czas trwania ćwiczenia zależy od celu treningowego, zwykle trwa od 2 do 8 sekund dla rozwijania systemu fosfagenowego oraz od 15 do 90 sekund dla systemu glikolitycznego. Istotne są przerwy wypoczynkowe, pełne podczas treningu fosfagenowego i krótkie podczas treningu glikolitycznego.
  • Zwinność powinna być rozwijana na początku treningu, aby skutecznie bodźcować zawodników i osiągnąć zamierzony efekt.

Rozwój Zwinności w Procesie Treningowym

  • Początek: Poprawna struktura ruchu i wykonywanie zadań przy małej i średniej intensywności, zwykle w okresie przygotowania wszechstronnego.
  • Środek: Kształtowanie siły maksymalnej, z naciskiem na kończyny dolne i mięśnie stabilizujące tułów, z testami określającymi postępy.
  • Koniec: Trening mocy i mocy połączonej ze zwinnością, z ćwiczeniami z małym lub średnim oporem, lecz wykonanymi z maksymalną szybkością, często w okresie startowym.

Przykładowe Ćwiczenia Zwinnościowe

  • Ćwiczenie 1: Bieg z prędkością maksymalną pomiędzy pachołkami, wymagające szybkich zmian kierunku.
  • Ćwiczenie 2: Pasywny uczestnik musi szybko reagować na podawane mu piłki zza manekina.
  • Ćwiczenie 3: Zawodnicy biegną na sygnał, muszą przekroczyć linię, zmienić kierunek i zdobyć bramkę.

Podsumowanie

Rozwój zwinności wymaga przestrzegania określonych zasad i progresji treningowej. Współczesne metody treningowe powinny uwzględniać kształtowanie siły w połączeniu z zwinnością, a różnorodność ćwiczeń zapewni wszechstronny rozwój tej kluczowej zdolności motorycznej. Warto zwrócić uwagę na różnice w kształtowaniu wspomnianej cechy w polskiej i hiszpańskiej myśli szkolenioweJ. Więcej na ten temat znajdziecie tutuaj: https://motorykanawoli.pl/trenuj-tak-jak-grasz/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *