Najgorsze pokolenie w historii piłki nożnej!

Złota Piłka: Pokolenie Lat 90. na Krawędzi Zapomnienia?

Jako przedstawiciel rocznika 1991, dopiero w chrystusowym wieku dożyłem momentu, że Złotą Piłkę France Football wygra zawodnik młodszy ode mnie. Co więcej, jest duża szansa, że nigdy w historii żaden zawodnik urodzony w latach 90-tych nie zaistnieje na liście laureatów francuskiego tygodnika! Kiedy byłem dzieckiem, widziałem, jak Messi i Ronaldo stawali się legendami, choć obaj byli starsi ode mnie zaledwie o kilka lat. Logika dziejów podpowiada jednak, że od prawie dekady, najważniejsza piłkarska nagroda indywidualna powinna trafiać w ręce piłkarzy urodzonych po zburzeniu muru berlińskiego. Wszystko wskazuje na to, że na piedestał wejdzie w tym roku zawodnik urodzony w 2000 roku, czym otworzy kolejną epokę w dziejach prestiżowej nagrody!


Każde pokolenie ma swój czas?

Jeśli zerkniemy na listę laureatów francuskiego tygodnika, to możemy dostrzec pewną oczywistą prawidłowość. Parafrazując słowa przeboju zespołu Kombi, każda kolejna dekada ma swój okres dominacji. Jednak analiza zwycięzców pokazuje także, że nie wszystkie pokolenia miały równy wpływ na rozwój światowego futbolu.

Lata 40. – 12 zwycięstw
Zawodnicy urodzeni w latach 40. zdobyli łącznie 12 Złotych Piłek, co czyni ich jednymi z najbardziej wpływowych piłkarzy w historii. Na czoło wysuwa się Johan Cruyff (1947), który aż trzykrotnie triumfował (1971, 1973, 1974). Franz Beckenbauer (1945) również zdobył dwie Złote Piłki (1972, 1976). To pokolenie było siłą napędową futbolu lat 60. i 70., a ich wkład w rozwój tej dyscypliny jest nieoceniony.

Lata 50. – 10 zwycięstw
Zawodnicy urodzeni w latach 50. zdominowali piłkarskie areny w epoce muzyki disco i punk rocka, zdobywając 10 Złotych Piłek. Kluczową postacią jest Michel Platini (1955), który jako jedyny w tamtej dekadzie zdobył Złotą Piłkę trzy razy z rzędu (1983, 1984, 1985). Inni laureaci to m.in. Karl-Heinz Rummenigge, który dwukrotnie zdobył to prestiżowe wyróżnienie. Piłkarze z lat 50. wprowadzili nową jakość gry, szczególnie w latach 70. i 80.

Lata 60. – 11 zwycięstw
Pokolenie urodzone w latach 60. może pochwalić się 11 zwycięstwami w plebiscycie francuskiego tygodnika. Marco van Basten (1964) dominuje tę grupę z trzema triumfami (1988, 1989, 1992), co czyni go najwybitniejszym piłkarzem tej epoki. Do tego pokolenia należeli również Lothar Matthäus (1961) oraz Jean-Pierre Papin (1963). Musimy, pamiętać też o tym, że gdyby nagroda była przyznawana w tamtych czasach również zawodnikom spoza Europy, to co najmniej dwa głosowania (1986, 1990) zwyciężyłby wielki Diego Maradona, co nie zmieniłoby udowadnianej przez nas logiki wymiany dominujących pokoleń.

Lata 70. – 9 zwycięstw
Zawodnicy z lat 70. zdobyli tylko 9 Złotych Piłek, co pokazuje, że ich wpływ na światowy futbol był ograniczony w porównaniu do wcześniejszych pokoleń. Największe postaci tego pokolenia to Zinedine Zidane (1972), zdobywca nagrody w 1998 roku, oraz Ronaldo Nazário (1976), który triumfował dwukrotnie (1997, 2002). Choć zawodnicy z tej dekady wnieśli bardzo duży wkład w rozwój futbolu, ich liczba sukcesów w Złotej Piłce była nieco skromniejsza. Na arenę dziejów szybko wkraczało pokolenie piłkarskich cyborgów.

Hegemonia Lat 80

Jako pierwszy przedstawiciel osiemdziesiątek, historię Złotej Piłki w 2005 roku naznaczył magiczny meteor, piłkarska efemeryda, Ronaldinho. Od 2007 roku aż do dziś, triumfatorami Złotej Piłki byli już jedynie piłkarze urodzeni w latach 80. To pokolenie, które dorastało w czasach dynamicznego rozwoju futbolu na przełomie wieków, całkowicie zdominowało plebiscyt France Football. Jest reprezentowane na liście laureatów ZP dziewiętnastokrotnie! Znajdziemy na liście zwycięzców takie ikony jak Messi (1987), Ronaldo (1985), Ronaldinho (1980), ale swoje momenty chwały odnotowali również Luka Modrić (1985), Karim Benzema (1987) oraz Kaka (1982). Dodatkowo trzech zawodników z tego pokolenia zapisało się tak wybitnie na kartach historii, że mogą znaleźć się w najlepszej jedenastce wszech czasów piłki nożnej, i nie będzie mowy o przecenieniu ich osiągnięć. Andres Iniesta (1984), Xavi (1980) oraz Sergio Ramos (1986), bo o nich mowa, to hiszpańscy mistrzowie świata, którzy złotej piłki nie wygrali, ponieważ trafili na szczytowy okres karier dwóch kosmitów. Rok 2020, gdyby za niego wręczana była nagroda francuskiego tygodnika, nie byłby przełomem. Robert Lewandowski, niepisany oraz moralny zwycięzca z pandemicznego roku, urodził się w 1988 roku.


Lata 90. wciąż nie weszły na zasczytną scenę paryskiego Theatre du Chatelet. Analizując poniższe zestawienie, dochodzimy do wniosku, że powinno tak się stać około 2016 roku. Tym bardziej szokujący jest fakt, że żadnemu piłkarzowi z tej dekady wciąż nie udało się zdobyć Złotej Piłki. Na horyzoncie widać już jednak nowych pretendentów, urodzonych po 1999 roku, takich jak Vinícius Júnior, Lamine Yamal oraz Erling Haaland. Przedstawiciele pierwszej dekady XXI, zgodnie z logiką dziejów, mogą odebrać pałeczkę po osiemdziesiątkach. Oznaczałoby to, że pokolenie lat 90. na zawsze przegapiło swoją szansę na piłkarską chwałę.

Ostatnia Nadzieja Lat 90.: Kylian Mbappé

Dziś stoimy przed kolejną ceremonią wręczenia Złotej Piłki, a w gronie nominowanych nie ma już ani Messiego, ani Ronaldo, ani Lewandowskiego. Co więcej, na liście brakuje również Modricia i Benzemy, natomiast Xavi i Iniesta dawno nie występują w poważnej piłce. Złota piłka trafi w ręce nowego pokolenia, to pewne.

Faworytem do zdobycia Złotej Piłki w tym roku jest Vinicius Junior, zawodnik urodzony w 2000 roku. Jeśli Brazylijczyk sięgnie po trofeum, będzie to pierwszy laureat urodzony w nowym milenium, co być może zamknie drogę pokoleniu lat 90. do zdobycia Złotej Piłki.

Jednak jest jeszcze jeden zawodnik, który może uratować honor dziewięćdziesiątek – Kylian Mbappé, urodzony w 1998 roku. Francuz jest jednym z nielicznych przedstawicieli lat 90., którzy mają realną szansę na zdobycie tej nagrody w przyszłości. Mbappé to fenomen, który od lat zachwyca swoją grą na najwyższym poziomie. Jeżeli jednak i on nie sięgnie po Złotą Piłkę, lata 90. zostaną na zawsze wymazane z listy triumfatorów tego prestiżowego plebiscytu.

Złota Piłka: Czy Nowe Milenium Zdominuje Futbol?

Historia Złotej Piłki to nie tylko lista laureatów, ale także barometr zmian w światowym futbolu. Pierwszy zwycięzca urodził się w roku 1915, kolejny w 1926, a potem każda dekada miała, zgodnie z logiką, około dziesięciu reprezentantów. Lista roczników laureatów stanowi logiczny ciąg. Wystarczy rzucić okiem na powyższe zestawienie.

Jeżeli Vinicius Junior lub inny zawodnik urodzony po 2000 roku zdobędzie Złotą Piłkę, otworzy nowy rozdział w historii futbolu. Dla nas, którzy dorastaliśmy w latach 90., to może być trudny moment, kiedy zdamy sobie sprawę, że nasze pokolenie nie miało swojego triumfatora.

 

Czas pokaże, czy Mbappé, ostatnia nadzieja lat 90., stanie na wysokości zadania, czy też nowa era futbolu, zdominowana przez młode talenty, zacznie się bez udziału naszego pokolenia. Być może ktoś z Was, niedoszli piłkarze z roczników 1990-1999, miał wejść do annałów historii, ale zaniechał swoich prób zbyt szybko? A może istnieje jakiś powód, dlaczego piłkarze urodzeni w latach 90-tych okazali się najgorsi w historii?

Kodym

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *