Przygotowanie Motoryczne na zapleczu ekstraklasy: Klucz do Sukcesu?
Nowe standardy!
W ostatnich latach Fortuna 1 Liga stała się areną, na której kibice mogą oglądać coraz wyższy poziom determinacji i chęci awansu a co za tym idzie, podnosi się również poziom rywalizacji. W sezonie 2023/2024 większość zespołów występujących na pierwszoligowych arenach stanowią uznane marki, które do tej pory występowały w niższych klasach rozgrywkowych. Zarządzający klubami zauważyli, że, aby osiągnąć sukces na zapleczu ekstraklasy, zarówno zawodnicy, jak i drużyny muszą przywiązywać ogromną wagę do przygotowania motorycznego. To jest kluczowy element, który wpływa na wydajność sportowców w warunkach twardej pierwszoligowej rywalizacji. Elementem szczególnie istotnym jest wytrzymałość szybkościowa, czyli zdolność utrzymania jak najwyższego poziomu czynności ruchowych na boisku w warunkach zmęczenia. Z tego powodu wiele klubów z tego poziomu decyduje się na zatrudnienie bardzo obiecujących polskich trenerów, absolwentów wielu kursów z zakresu motoryki. Postaci takie jak trener Mateusz Oszust (Polonia Warszawa) to uznane marki na rynku i prawdopodobnie stanie się to przyczynkiem do lepszej niż możliwości piłkarzy by wskazywały gry zawodników Czarnych Koszul. Podobną drogą idzie zespół Podbeskidzia Bielsko-Biała, w którym za formę fizyczną piłkarzy odpowiada Dawid Musiał. Obaj trenerzy są absolwentami Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach oraz mają na swoim koncie wiele skończonych kursów.
Przygotowanie motoryczne: Co to właściwie oznacza?
Przygotowanie motoryczne to proces, który ma na celu rozwijanie i doskonalenie zdolności fizycznych sportowców. W tym kontekście motoryka odnosi się do zdolności organizmu do wykonywania ruchów i kontroli nad nimi. Przygotowanie motoryczne skupia się na kilku kluczowych obszarach.
Jednym z nich jest siła mięśniowa i jest ona wypracowywana zupełnie innymi metodami niż robią to miłośnicy bodybuildingu. Trening przygotowania motorycznego w zakresie siły, nie skupia się na wielkości mięśni, lecz na połączeniach nerwowych jakie te mięśnie tworzą i jak skutecznie pracują. Poprawa tzw rekrutacji jednostek motorycznych pozwala lepiej radzić sobie w walce z przeciwnikiem oraz wykonywać bardziej dynamiczne ruchy. W ten sposób wypracowana siła, wpływa bowiem na szybkość. Ta cecha jest niezwykle ważna, i z sezonu na sezon staje się coraz ważniejsza. Treningi koncentrujące się na poprawie szybkości pomagają zawodnikom osiągnąć lepsze wyniki i unikać kontuzji.
Dlaczego tak ważna jest wytrzymałość szybkościowa?
Osiągnięcie maksymalnej szybkości jest istotne w lekkoatletyce. W piłce nożnej natomiast, dużo ważniejsze jest utrzymania bardzo wysokich wartości tej cechy podczas funkcjonowania na dużym i ekstremalnym zmęczeniu. To właśnie ta cecha przez lata wyróżniała Cristiano Ronaldo. Na zapleczu polskiej ekstraklasy, w otoczeniu nieco niższych umiejętności technicznych, wytrzymałość szybkościowa nabiera znaczenia gargantuicznego.
W Fortuna 1 lidze, zarówno zawodnicy, jak i kluby inwestują znaczne środki i wysiłek w przygotowanie motoryczne. Kluby sportowe zatrudniają specjalistów od treningu motorycznego, którzy tworzą spersonalizowane programy treningowe dla zawodników. Zawodnicy w Polonii Warszawa oraz Podbeskidzia B-B podzieleni są na tych prezentujących typ wytrzymałościowy oraz szybkościowy. Praca ze wspomnianymi grupami odbywa się zupełnie inaczej, jeśli chodzi o kształtowanie wytrzymałości szybkościowej. Piłkarze reprezentujący typ szybkościowy mają zaplanowane krótsze przerwy wypoczynkowe podczas kształtowania wspomnianej cechy.
Fortuna 1 liga? Idzie nowe!
Do zaśniedziałej polskiej rzeczywistości ligowej, w ciągu ostatnich lat z przytupem wchodzi powiew świeżości prezentowany przez środowisko specjalistów z zakresu przygotowania motorycznego i fizjoterapii. Są to ludzie wychowani w zupełnie innej mentalności, a trenerzy tacy jak Oszust z Polonii czy fizjoterapeuta Leszek Simiłowski z Rakowa, zmieniają polski futbol.